Opis programu


Dlaczego warto przystąpić do programu?

 1. Prawidłowe zwyczaje żywieniowe najmłodszych zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób dietozależnych, których koszty będzie ponosiło całe społeczeństwo.

 2. Dostarczając dziecku wraz z pokarmem odpowiednich proporcji witamin i składników mineralnych, dbamy o prawidłowy rozwój kości i zębów oraz chronimy u niego wciąż rozwijające się nerki przed nadmiernym obciążeniem.

 3. Układając zbilansowaną dietę zmniejszamy ryzyko nadwagi dziecka – zarówno teraz, jak i w dorosłym życiu.

 4. Dostosowując jadłospis dziecięcy do specyficznych dla każdego etapu życia dziecka potrzeb żywieniowych, zapewniamy mu najlepsze warunki do rozwoju.

Wierzymy, że udział w Programie wzmocni wizerunek placówki, jako dbającej o prawidłowe żywienie. Umożliwiamy zamieszczenie na swojej stronie logotypu Programu oraz informacji: „Ta placówka bierze udział w programie Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”.

Udział przedszkola lub żłobka w programie jest całkowicie bezpłatny.

Oferujemy dwie opcje:

I. Rejestracja placówki na stronie internetowej - dostęp do materiałów i buletynu

Dzięki elektronicznej rejestracji placówki do programu zyskujesz możliwość:

 1. Otrzymywania comiesięcznych biuletynów.

  Biuletyny przychodzą na maila podanego przy rejestracji. Znajdują się w nich aktualne porady i artykuły dotyczące żywienia małych dzieci. Treść biuletynów jest skierowana zarówno do placówek i dotyczy żywienia zbiorowego, jak i do rodziców. Do biuletynu dołączony jest plakat w wersji elektronicznej, który można wydrukować i powiesić w placówce do wiadomości rodziców.

 2. Korzystania z materiałów dydaktycznych.

  Po zalogowaniu się w panelu dla placówek można pobrać logo: "nasza placówka bierze udział w programie "Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy" oraz plakat informacyjny. Logotyp można powiesić np. na stronie internetowej placówki. Można również pobrać plakat informacyjny przeznaczony również do powieszenia w placówkach. W panelu jest tez możliwość dostępu do materiałów dydaktycznych oraz do biuletynów z poprzednich miesięcy. 

II. Współpraca z Edukatorem Żywieniowym.

Dodatkowo oferujemy możliwość podjęcia współpracy z Edukatorem Żywieniowym programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”. Możliwość współpracy jest uzależniona od dostępności edukatora w regionie, w którym znajduje sie placówka. O takiej możliwości informujemy albo w momencie rejestracji placówki na naszej stronie, albo wysyłamy mailowe powiadomienia do placówek już zarejestrowanych - jeśli taka możliwość współpracy się pojawi. Żeby podjąć współpracę z edukatorem, placówka musi dodatkowo wypełnić kartę zgłoszeniową, którą przesyłamy mailem.

Jeśli placówka podejmie współpracę, wysyłamy do niej jednego z naszych Edukatorów, który przez okres około 4 miesięcy przeprowadzi:

 1. bezpłatne szkolenia lub konsultacje dla personelu dotyczące żywienia małych dzieci - w sumie 16 h dydaktycznych,
 2. dwukrotną analizę jadłospisów oraz propozycje doskonalenia żywienia dzieci w placówce według najnowszych norm i zaleceń żywieniowych.

Na koniec warsztatów placówka otrzyma certyfikat udziału w Programie, a pracownicy, którzy wezmą udział w co najmniej 12 godzinach warsztatów otrzymają zaświadczenia. 

Warunkiem przyznania certyfikatu jest wprowadzenie zmian w jadłospisach zgodnie ze rekomendacjami Edukatora. (Placówkom, które po zakończeniu programu żywią dzieci niezgodnie z normami certyfikat nie będzie przyznany.)

Jak przystąpić do Programu?

1. Zarejestrować się na naszej stronie ("Zapisz placówkę")

2. Po prawidłowej rejestracji i weryfikacji zapisu przez administratora otrzymają Państwo maila z informacją, czy w Państwa rejonie możliwa jest współpraca z Edukatorem i o ewentualnych dalszych krokach.

3. Możliwość współpracy z Edukatorem jest uzależniona od tego, czy w danym czasie na danym terenie działają Edukatorzy w ramach bezpłatnej współpracy. Jeśli dla Państwa placówki jest możliwa współpraca wysyłamy na podany adres mailowy kartę zgłoszeniową.

Czego oczekujemy od placówki?

Placówka wypełnia kartę zgłoszeniową, w której zobowiązuje się do:

 1. Udostępnienia danych dotyczących jadłospisów i żywienia w ciągu 5 dni roboczych od prośby Edukatora, tj. jadłospisów i raportów rozchodowych z 10 dni.

 2. Gotowości do rozmowy z Edukatorem na tematy związane z żywieniem w placówce.

 3. Pomoc w organizacji warsztatów lub konsultacji dla personelu, czyli zapewnienie miejsca oraz uczestników do przeprowadzenia warsztatów wśród 50% personelu lub co najmniej 8 osób (w przypadku większej placówki).

 Proponowane tematy warsztatów:

1. „Co to znaczy zdrowe żywienie? Ogólne zasady prawidłowego żywienia dzieci”
2. „Mocne kości i zęby, czyli rola wapnia i witaminy D”
3. „Cukier w diecie - słodzimy czy nie słodzimy?”, 
4. „Sól w diecie. Soli do woli?”
5. „Alergie na pokarm”
6. „Świeża woda zdrowia doda – na pragnienie – woda”
7. „Co robić, kiedy za dużo je? Otyłość.”
8. „Zachęcać czy nie? Kto podejmuje decyzje? Granice wyboru dziecka”
9. „Niejadek czy neofobia?”
10. „Dzieci współtworzą swoje posiłki”
11. „Jemy oczami – estetyka na talerzu”
12. „Ja sam, ja sama - czego dzieci się uczą podczas posiłku"
13. „Jakość produktów"